Svod Irských cobů

26. 09. 2014 | † 10. 12. 2015 | kód autora: Ubc

 Jak už název vypovídá, byla jsem se podívat na svod irských cobů. V krátkém článku podloženým pár nekvalitních fotek vám povím, jak taková "výstava" probíhala a jaké jsem z toho měla pocity.

Dobrá, člověk si řekne: "Irský cob, to bude nádhera, už jen kvůli těm krasavcům bych tam měla jet." Nu, ale popravdě to nestálo úplně tak za to. Představovala jsem si tyhle koně vždy krásně urostlé, přesto ale nízké dle standardu plemene s charakterní povahou a ochotou k práci. Také jsem si představovala, že tam bude o trošku více lidí, dobře, hodně lidí a že areál výstaviště bude tak trochu velký, pěkný a pro takovou událost vhodný. Ale vraťme se k úplnému začátku...
Z postele jsem se musela vytáhnout poměrně brzy, abychom mohly se sestrou vyrazit. Vybrala jsem si celou pokladničku, protože jsem předpokládala, že tam bude nějaký stánek, ve kterém bych mohla pořídit něco své kobylce. Už když jsme jely po cestách, kde se vlezlo sotva jedno auto, přišlo mi to zvláštní. Samý kopec, samá zatáčka a nepříjemné serpentiny. Děsila jsem se toho, kam vlastně dojedeme a měla jsem ke svým obavám poměrně právo. Navigace nás dovedla úplně k něčemu jinému, než jsme měly v plánu dorazit, naštěstí jsme se poradily s holčinama, co dorazily asi hodinu po nás. Vyjely jsme tedy na správné místo, které bylo jen o kus dál. Neuniklo nám první stádečko těchto koníků ještě dříve, než jsme na dané místo vůbec dojely. Samozřejmě jsme neodolaly a šly se na tyhle krasavce podívat. Zpočátku pro mě byli zklamáním. Veškeré mé představy o mohutných velkých koních se rozplynula ve vzduchu a obrovští koně se scvrkli do poníků s kulatými zadky a rošťáckými pohledy. Po bližším prohlédnutí jsem ovšem zjistila, že se jedná o mladé koně, takže to pro mě bylo poměrně úlevou, ale po dalším bližším zkoumání jsem zjistila, že se jedná o matky s hříbaty. Takže tu bylo zpět to udivení, že vlastně opravdu nejsou takoví, jak jsem si myslela, no i přesto mi přeci jen přišli krásní. Vždy jsem toužila po menším, mohutnějším koni a tohle mi přijde jako ideální partie pro dalšího koňského parťáka. Ale vzhledem k tomu, že do toho zbývá ještě pár let, tak svůj názor do té doby určitě přehodnotím.
Po kocháním se nad hříbaty s matkami jsme se vydaly do areálu, kde se ona událost měla konat. Další překvapení... Předváděcí "obdélník" bylo vlastně parkoviště ohraničené ohradníky. Člověk by čekal nějakou jízdárnu, či něco trošku profesionálnějšího. Prostě když člověk jede na výstavu, tak si myslí, že se to bude pořádat na nějaké vhodném míst...

.... Tohle byla vlastně hospůdka s hotelem dohromady, stáje tam měli sice pěkný, ale jen takové, aby se neřeklo a ti koně mi tam vlastně připadali tak nějak vedlejší. K tomu všemu tam byl jeden jediný kůň, který přijel. Ostatní pocházeli přímo odtud. Takže mi tohle všechno vlastně připadalo, jako kdyby si uspořádali výstavu pro své vlastní koně. K tomu pouze jeden mladý hřebeček získal druhou hříběcí prémii, ostatní koně, mám ten pocit, získali první prémii. K tomu některé starší kobylky titul Ster. Získala ho i kobyla, která měla propadlý hřbet, nicotný krk a výška byla taky dost mizerná. Když si vezmeme v potaz to, že klisna s první prémií a titulem Ster by vlastně měla být velice kvalitní, chovný kus, bylo mi poměrně mizerně. Myslím, že posuzovatelé těchto koníků byli něčím ovlivňováni, už jenom kvůli tomu, že jediného "venkovního" koně, co nepatřil na tenhle "ranč", ohodnotili druhou prémií, což samozřejmě není tak špatné hodnocení, ale vzhledem k tomu, že ten kůň byl na jiné, mnohem lepší a kvalitnější úrovni, než ti, co ranči patřili, to bylo vskutku mizerné a sprosté hodnocení. Dle mě.
Co se pak týče ochoty a temperamentu těchto koní, zdáli se mi jako dost velcí flegmatici. Všichni do jednoho. Tedy, ten jediný, co tam přijel, byl poměrně temperamentní, ale byl to čerstvě vykastrovaný valach, takže to vlastně nebylo až tak k údivu. Navíc nebyl ve svém prostředí, což ostatní koně ano, takže měl značnou nevýhodu na posudek temperamentu. Jinak se mi tedy svou flegmatičností zdáli takřka i líní. Aby naklusali, musel za nimi vždy někdo běžet s lonžovacím bičem, což samozřejmě ničilo dobrý dojem. Jedna kobyla dělala poté výkonnostní zkoušky v kočáře. A ta se mi naopak do tohoto odvětí zdála být zapálená. Byla ochotná a reagovala rychle. Takže na konec dne jsem přeci jen viděla něco příjemného a do něčeho nadšeného koně kromě mé kobyly pod sedlem, na které jsem se byla projet hned po příjezdu domů.
Celkový dojem z tohoto svodu je tedy, že ušel. Pokochala jsem se koňmi, kteří sice nebyli jedni z nejkrásnějších představitelů plemene irského coba, ale mě stačí ke štěstí málo. Ten vytoužený stánek, abych mohla své kobylce něco koupit, taky nikde nebyl, za to tam měli dobrý čaj. A příjemné lidičky, ačkoliv ti se u koní vždy nějací najdou. Navíc jsem od dnešního dne těmhle koníkům přestala říkat Irští cobové, překřtila jsem si je totiž na "Irské poníky". Ale vrhněme se již na fotky. 

mmmm 
Ano, to je to stádečko, co jsem zmiňovala hned na začátku.

mmm
Tenhle koník mě zaujal modrými kukadly, tzv. "rybí oči".

mmmmm
Vlastně tam jednoho jediného pořádného zástupce svého plemene měli. Tohoto hřebčího krasavce.

mmmmmmmmmm
Jako první se předváděly matky s hříbaty. Tohle hříbě bylo obzvlášť vyvedené. 

mmmmmmmmmmm
Této krásné klisničce jsem obzvlášť fandila. Byla nádherně stavěná, ale ještě mladá, takže je jasné, že z ní vyroste vskutku krásný kousek. Dle mých předpokladů měla mezi mladými koňmi taky nejvíce bodů. Ne-li mezi všemi. 

mmmmmmm
Tohle je ten návštěvník. Když se na něj znovu koukám, opravdu nechápu, proč jej ohodnotili právě takto. Dobrá, na iršana neměl vůbec žádné rousy, ale jinak je naprosto krásný, no ne?

mmmmmmmm
A zde již zmiňovaná, zapřáhnutá kobylka. 

mmmmmmmmm

Závěr článku: 
Za kvalitu fotografií se omlouvám, ale jsou focené telefonem a z dálky. Mimo to počasí bylo velice chladné a pod mrakem, což nejsou zrovna příznivé podmínky pro focení. I přesto doufám, že se vám článek líbil. Budu ráda za jakoukoliv odezvu do komentářů. Uvidíme se, doufám, u příštího článku. :)

...


...

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zvirata

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.